Лига радиолюбителей Украины

Спорт

«Гарячі» враження від оновленого Чемпіонату України.

Поки що про перший, телеграфний. Пишу з точки погляду Півночі України. Годинні тури – нормально! Провал ближнього проходження на 80 метрів стався тільки у першому турі. Чути було лише Z, F, Y, W, I, M і іноді, «сплесками» - інші станції. Ближні станції були на бендмапі і чув як із ними працювали інші. Втрачено певну кількість QSO, звичайно. А потім ще додалися суттєві місцеві «китайські» завади, які іноді доходили до 7 балів, що утруднювали приймання станцій «на межі» чутності. Вибачення перед тими у кого по декілька разів перепитував номер. Далі було досить пристойно. На 160, як зазвичай – працювали ті, у кого є антени. Однак діапазон щодо проходження надійний і він має бути, якщо мову вести про два діапазони. «Сороківка» не підходить ніяк. Тому, хоч не хоч, а лишаються 80 і 160 метрів. Нормально.

 Учасники практично без змін. Одні і ті ж. Там, десь, подекуди хтось… А так – склад незмінний, старіючий (як і я, до речі). Прикро, що для багатьох потенційних учасників дата і час співпали із Святвечором і люди просто фізично не змогли попрацювати, бо сімейна метушня, кутя, Різдво. Жаль… Наслідок – за 300 QSO «виплигнули» всього декілька станцій.

Ще одна прикрість – катастрофічне скорочення участі колективок, де кутя і Різдво як би ні до чого. Не працювали навіть ті, які минулого року були у верхніх стрічках підсумкової таблиці UR7DWW, UR4SYM… Та що говорити, минулого року в чемпіонаті було представлено 13 колективок, а цього року, схоже, всього шість. Тут питання до тренерів: колеги, Чемпіонати України поки що єдині змаганнях у яких особисто ви, чи ваші вихованці можуть виконати нормативи ЕСКУ для отримання спортивних звань. Якщо у колективі радіостанції організувати змагання за отримання першого, КМСУ, МСУ, то це робить помітною вашу роботу на рівні села, селища, міста, громади, району. Це забезпечує притік у радіоспорт молоді, яка теж хоче носити значок КМСУ, приміром. Нас не стане – вони продовжать нашу справу.

Варто подумати. На черзі – телефонний чемпіонат. Якщо у когось нема гуртків по вивченню телеграфної азбуки, у цьому чемпіонаті її знати не потрібно. Мобілізуйтесь. Тренери можуть працювати особисто з техніком, з дорослими і юними вихованцями. Де достатньо досвіду – юні вихованці відпрацюють самі (наприклад, у жіночому заліку). До речі, у минулому SSB-чемпіонаті було усього дві жіночі команди і окремий жіночий залік не відбувся, бо треба було не менш, як три команди. Чим більше колективок, тим більше спортивних звань і тим вони вищі.

Наразі, питання до організаторів радіоспорту. Я не маю сумнівів, що ви теж зацікавленні у справедливості норм ЕСКУ. Підходи до цих норм формувалися за інших обставин, коли у чемпіонатах брали участь десятки колективних станцій із усіх областей (у ЕСКУ – регіони). Тепер – самі бачите: недостатня кількість регіонів стала проблемою. Якщо нічого не змінювати, сенс участі у чемпіонатах колективів операторів зникає, бо нема ніякого шансу на виконання нормативів КМСУ і МСУ. Саме відсутність шансів привела до сьогоднішнього стану «шести колективок». А далі – вони зникнуть. Тоді як із підготовкою майбутніх операторів?

Базуючись на досвіді причетності до роботи федерації радіоспорту України і вирішувавши подібні проблеми у минулому (а із Зоєю Гераськіною це було не так легко, але ми тоді домагалися внесення змін навіть у всесоюзну ЕВСК!), я би пропонував, для початку, трохи послабити норми для колективних станцій.

Насамперед, треба усунути окреме визначення групи для колективних станцій. У чемпіонаті вони не працюють виключно між собою. Вони працюють у чемпіонаті з УСІМА УЧАСНИКАМИ З УСІХ РЕГІОНІВ. Тому зараховувати для них регіони тільки звідки працювали колективки, на сьогодні є безглуздям. Навмисне його, звичайно, ніхто не придумував. Воно сталося саме, внаслідок зменшення кількості колективок. А далі – замкнене коло: менше регіонів – менше шансів на звання, а менше шансів на звання – ще менше регіонів. Тому й виходить, що раз із колективок МСУ не виконати ніколи, то отримують індивідуальні позивні і працюють ними із колективок, що ще додатково зменшує кількість колективних позивних у чемпіонатах.

Така ось пропозиція. За умови підтримки, надам конкретні зміни відповідних пунктів ЕСКУ і ці зміни потрібно буде «пробивати» у МінМолодьспорті. І це треба робити. Бо оті «шматочки металу» із яких зроблений значок КМСУ і МСУ ще й до сьогодні є найкращою агітацією серед шкільної молоді за прихід до радіоспортивних гуртків. Кубки, дипломи, призи програють значкам однозначно, бо їх на лацкан не причепиш. А у дітей це значно важливіше, ніж у дорослих. Школа, клас – це колективи, у яких діти самоутверджуються. Педагоги це добре знають.

Отож виходьте на старт Чемпіонату SSB 13-го січня, представте свою область. Адже вже не потрібно «маринувати» дітей з 12-ї ночі до 4-ї ранку, як це було раніше. Організатори пішли назустріч побажанням саме дитячих тренерів. То у чому справа? Нехай за чотири години вашими учнями буде встановлено хоч 100 зв’язків, але ви підтримаєте своєю участю інші колективи, а вони підтримають вас, коли надійде черга ваших вихованців продемонструвати майстерність і отримати розряд, чи звання. Масовість участі колективок у Чемпіонатах України потрібно відновити. Симпатії до «верхових керманичів» тут ні до чого, навіть шкідлива. Інакше, й правда, що за нами – нікого.

Джерело: http://nosivka-syut.at.ua/blog/chempionaty_ukrainy_po_radiosvjazi/2018-01-07-54